170 років від дня народження Софії Василівни Ковалевської

Народилася 3 (15) січня 1850 року в Москві в родині артилерійського генерала Корвіна-Круковского. Коли Софії було шість років, батько вийшов у відставку і оселився в родовому маєтку Палібін Вітебської губернії.

Дівчинці для занять найняли вчителя. Єдиний предмет, до якого дівчина на перших заняттях не виявила ні особливого інтересу, ні здібностей, була арифметика. Однак поступово у неї відкрилися серйозні здібності до математики.

Щоб здобути освіту, в 1868 вийшла заміж за палеонтолога Володимира Ковалевського та поїхала з ним до Німеччини. Тут вона займалася математикою в Гейдельберзькому університеті і в 1871-1874 слухала в Берліні лекції професора Вейєрштрасса, який дав направлення її подальшій математичній діяльності.

У 1874 р Геттінгенський університет після захисту дисертації присвоїв їй докторську ступінь. У 1881 р Ковалевська була обрана членом Московського математичного товариства. Після смерті чоловіка вона переселилася з дочкою в Стокгольм (1884 г.) і отримала кафедру математики в Стокгольмському університеті, із зобов’язанням читати лекції перший рік по-німецьки, а з другого – по-шведськи. Ковалевська швидко опанувала шведську мову і публікувала на ній свої математичні роботи.

У 1888 р. Паризька академія наук присудила їй премію за дослідження обертання твердого тіла близько нерухомої точки.

У 1889 р. за два твори, які стоять у зв’язку з попередньою роботою, Ковалевська отримала премію Стокгольмської академії і стала членом-кореспондентом Петербурзької академії наук.

У квітні 1890 р. Софія Василівна повернулася в Росію в надії, що її оберуть в члени академії на місце померлого в 1889 р. математика В. Я. Буняковського і вона отримає матеріальну незалежність, яка дозволила б займатися наукою на батьківщині. Але коли Ковалевська побажала бути присутня на вчених засіданнях, їй відповіли, що участь в них жінок «не в звичаях Академії».

29 січня 1891 року Ковалевська у віці 41 року померла в Стокгольмі.

Софія Ковалевська: особисте життя

Першим чоловіком Софії виявився молодий вчений, за допомогою якого дівчина змогла виїхати за кордон. Незважаючи на холодність між подружжям, їм на деякий час вдається знайти спільну мову, проте потім вони знову розлучаються. Ковалевська залишається з донькою, а через деякий час дізнається про самогубство чоловіка.

В кінці 1880-х рр. близьким другом Софії стає родич її чоловіка соціолог Максим Ковалевський, який залишив Росію через переслідування з боку уряду. Софія запросила його до себе в Стокгольм і забезпечила йому заробіток за допомогою читання лекцій в місцевому університеті. Максим Ковалевський зробив їй пропозицію, але Софія її відкинула. До кінця свого життя вона перебуває в повній самоті, залишаючись вірною одній лише науці.

Софія Ковалевська: досягнення

Найбільш важливі дослідження відносяться до теорії обертання твердого тіла. Ковалевська відкрила третій класичний випадок розв’язання задачі про обертання твердого тіла навколо нерухомої точки. Цим просунула вперед рішення задачі, розпочатої Леонардом Ейлером і Ж. Л. Лагранжем.

Довела існування аналітичного (голоморфних) рішення задачі Коші для систем диференціальних рівнянь з приватними похідними, досліджувала завдання Лапласа про рівновагу кільця Сатурна, отримала друге наближення. 

Вирішила завдання щодо приведення деякого класу абелевих інтегралів третього рангу до еліптичних інтегралів. Працювала також в області теорії потенціалу, математичної фізики, небесної механіки.