100 років від дня народження О. І. Солженіцина

Олександр Ісайович Солженіцин (1918-2008) – відомий радянський письменник, історик, політичний діяч. Значну частину свого життя виступав проти комуністичних ідей і політичного устрою СРСР. Автор відомої рукопису «Архіпелагу ГУЛАГ». 

Народився 11 грудня 1918 року в місті Кисловодськ. Батько Олександра загинув ще до появи сина на світ. Бідна сім’я в 1924 році переїхала в Ростов-на-Дону, де Олександр пішов у школу. 

Захопившись літературою, він після закінчення школи, проте, вступив на фізико-математичний факультет Ростовського університету. Заняття точними науками не відволікало від літературних вправ. 1941 рік в біографії Олександра Ісайовича Солженіцина ознаменований закінченням університету (причому, з відзнакою). За рік до цього він одружився на Решетківскій. У 1939 Олександр вступив в інститут філософії, літератури та історії Москви, але з-за війни перервав навчання. 

Біографія Солженіцина наскрізь просякнута інтересом до історії своєї країни. З початком війни, не дивлячись на слабке здоров’я, прагнув на фронт. Після призову і років служби, був відправлений у Koстромське військове училище, де отримав звання лейтенанта. Олександр Солженіцин з 1943 року був командиром батареї звукової розвідки. За військові заслуги нагороджений двома почесними орденами, пізніше став старшим лейтенантом, потім капітаном. В той період в біографії Олександра Ісайовича Солженіцина були написані літературні твори (зокрема – щоденники). 

Він критично ставився до політики Сталіна, в своїх листах до друга Віткевича засуджував викривлене тлумачення ленінізму. За це був заарештований, засуджений на 8 років перебування в таборах. За роки засудження в біографії Олександра Солженіцина була проведена кропітка робота над творами «Люби революцію», «У колі першому», «Один день Івана Денисовича», «Знають істину танки». За рік до звільнення (1953) у Солженіцина виявили рак. Після його відправили на заслання в Південний Казахстан. У 1956 році письменника звільнили, він оселився у Володимирській області. Там зустрів колишню дружину, яка розлучилася з ним до звільнення, і знову уклав шлюб.  

Публікації Солженіцина, просочені злістю до помилок партії, завжди рясно критикувалися. За свою політичну позицію автору довелося платити багато разів. Його твори забороняли. А через роман «Архіпелаг ГУЛАГ» Солженіцина знову заарештували і вигнали. Важка доля великого письменника обірвалося 3 серпня 2008 року в результаті серцевої недостатності.