День Святої Трійці

День святої Трійці – найважливіший церковне свято. Його називають Днем зішестя Святого Духа і вважають початком появи церков. Християнська Трійця прийшла на зміну іудейської П’ятидесятниці, широко відзначається в Єрусалимі на 50 день з дня Пасхи.

Згідно з біблейськими переказами в іудейське свято на учнів Христа, присутніх в одній з світлиць, зійшов Святий Дух і наділив їх знанням багатьох мов. З неземними можливостями апостоли пішли по світу, щоб прославляти Бога і хрестити людей новою вірою.

 

Трійцю прийнято відзначати урочисто і пишно. Головний символ свята – зелень. Храми прикрашають свіжими травами і зеленими гілочками дерев. В церквах проходять святкові піснеспіви і читають особливі молитви. На Русі П’ятидесятниця з’явилася лише через 300 років після прийняття християнства. Докладна історія Трійці.
День святої Трійці не має точної дати – його прийнято відзначати на 50 день після Пасхи. Завдяки цьому, у важливого церковного свята є друге відоме найменування – П’ятидесятниця. Звідки ж з’явився цей улюблений християнами свято, і які у нього традиції?

Історія виникнення

 

П’ятидесятниця – старовинний старозавітний свято, традиційно відзначається на 50 день після іудейської Пасхи. Іудеї відносили цей день до трьох великих урочистостей, тісно пов’язуючи його з наданням народом Ізраїлю Синайського закону, отриманого через 50 днів після виходу з Єгипту. Святкування П’ятидесятниці завжди супроводжувалося масовим веселощами, загальним тріумфом і жертвопринесеннями.
Православну П’ятидесятницю, відому також як День зішестя Святого Духа, святкують на 50 день після Воскресіння Христового, свято уособлює у християн початок нової епохи існування людства. Більше того – важлива дата вважається днем створення християнської церкви. Але найголовніше – в цей день Святий Дух зійшов на 12 апостолів і відкрив їм, що Бог єдиний і троїчний одночасно. Ось як розвивалися події, згідно Біблії.
В день святкування іудейської П’ятидесятниці 12 послідовників Ісуса усамітнилися від масового веселощів в одній з Сіонських світлиць. Учні Христа щодня збиралися разом на прохання свого наставника. Вони ще за життя Спасителя знали про майбутню подію і чекали нового дива. Син Божий повідомив їм про прихід Святого духа до того, як прийняв смерть на хресті. На 50 день після Воскресіння Спасителя учасники почули несамовитий шум, який подібно ураганному вітрі заповнив невеликий будиночок. Потім з’явилися вогненні язики, вони стосувалися кожного присутнього і немов поділяли тих, хто знаходився поруч.
Святий дух зійшов на послідовників Ісуса в образі Бога Отця (Божественного Розуму), Бога Сина (Божого Слова) і Бога Духа (Святого Духа). Ця Свята Трійця і є фундаментальна основа християнства, на якій міцно тримається православна віра. Свята Трійця – це єдиний Бог, який одночасно є троичным. Бог Батько позбавлений початку й сотворіння, Бог Син народжений Батьком, а Святий дух виходить від Бога-Батька.
Люди, що підійшли до будинку, з якого лунали незрозумілі звуки, дуже здивувалися тому, що апостоли говорять між собою на різних мовах. Спочатку вони засумнівалися в тверезості тих, хто знаходився всередині, але апостол Петро розвіяв сумніви мимовільних свідків доконаного дива. Він повідомив, що на них зійшов Святий Дух, а через них він торкнеться кожного християнина. Бог спеціально подарував обраним можливість говорити на невідомих раніше мовах і діалектах, щоб вони змогли піти у різні країни і повідати їх жителям Істину про Христа. Вважається, що Святий Дух зійшов до апостолів у вигляді очищаючого і просвіщати вогню.
Обрані для важливої місії проповідники розбрелися по світу. Вони проповідували християнство в різних куточках землі, легко спілкуючись з жителями незнайомих міст на їх рідних мовах. Учні Христа дійшли до країн Близького Сходу та Малої Азії, хрестили людей в Індії, у Криму та у Києві. З 12 апостолів вижив лише один – Іван, решта були страчені супротивниками нової віри.

Особливості святкування Дня Святої Трійці

 

П’ятидесятниця завжди випадає на те чудову пору року, коли природа щедро дарує ароматні трави і пахучі квіти. Зелені листочки ще не встигають покритися дорожнім пилом і оживляють молоді гілочки дерев. Ними прикрашають церкви і житла, демонструючи тим самим розквіт душі людини і оновлення людей. Аромат трав змішується з запахом ладану, створюючи святковий настрій і викликаючи радість. А лики святих, оточені свіжою зеленню, виглядають немов живі.
В храмах Трійцю відзначають з особливою повагою. Це найбільш головний і один з найкрасивіших свят. Напередодні П’ятидесятниці відзначають вселенську батьківську суботу, поминаючи тих, кого не змогли поховати згідно з християнським звичаєм, у тому числі потонулих і зниклих без вести. У ніч перед торжеством в церквах проходить нічна служба.
В День Святої Трійці не проводять недільні співи, замість них звучать особливі святкові пісні. Урочиста служба проходить по особливому святкового чину. Після літургії слід вечірня, під час якої славлять зішестя Святого духа і читають три спеціальні молитви. Священики на Трійцю завжди надягають символічні смарагдові шати. Парафіяни приходять в храм в піднесеному настрої з квітами і березовими гілочками.
Тиждень після П’ятидесятниці не має посту в середу і п’ятницю, а відразу після свята випливає важливий і тісно пов’язаний з Трійцею свято – День Святого Духа.
Росіяни День святої Трійці почали відзначати тільки в 14 столітті – через 300 років після Хрещення Русі. Свято було введено преподобного Сергія Радонезького.

Отець, Син і Святий Дух -
Символ Трійці Святої.
Силою об’єднані
Образи одного.

Бог єдиний по суті
І троїчний в Особах,
В душі кожного з нас
Божа суть таїться.

Так давайте оспівувати
Свято Трійці навіки -
Силу духу і добра
У віруючій людині.