235 років від дня народження Василя Андрійовича Жуковського 

Жуковський Василь Андрійович (1783-1852) - російський поет, основоположник романтизму в російській поезії, перекладач, критик, вихователь Олександра II.

Народився 29 січня (9 лютого) 1783 року в Тульській губернії. Матір'ю Жуковського стала полонена туркеня Сальха, привезена в 1770 кріпаками Афанасія Івановича Буніна після російсько-турецької війни, з-під фортеці Бендери. Прізвище своє дитина отримав від жив у маєтку бідного дворянина Андрія Івановича Жуковського, який на прохання Буніна став хрещеним батьком дитини і потім його усиновив. Перед народженням майбутнього поета сім'ю Буніна спіткало горе: з одинадцяти чоловік дітей в короткий час померло шестеро. Убита горем Марія Григорівна Буніна вирішила взяти у свою сім'ю новонародженого і виховати його як рідного сина. Усиновлення не давало право на передачу дворянства, крім того, за заповітом від батька синові не дісталося нічого.

Щоб отримати дворянство дитини фіктивно зарахували на службу в Астраханський гусарський полк; отримавши звання прапорщика, що надавало право на особисте дворянство, в 1789 6-річний Жуковський був внесений в дворянську родовідну книгу Тульської губернії і отримав грамоту на дворянське гідність, яка дозволила йому згодом отримати освіту в приватному пансіоні, потім у Тульському народному училищі.

У 1794 році Жуковський продовжив свою освіту в Московському університетському благородному пансіоні.

У 1802 р. Жуковський познайомився з Карамзиным, захопившись сентименталізмом. В літературу Жуковський увійшов, коли у «Віснику Європи» було надруковано його «Сільське кладовище» - вільний переклад елегії англійської сентименталиста Грея.

З 1805-1806 поетична сила Жуковського швидко зростає, досягаючи свого вищого розквіту в 1808-1812.

У 1808 році Жуковський написав свою знаменую "Людмилу" і так в російській літературі з'являється нове поняття - романтизм.

Жуковський не залишився в стороні від подій 1812 року. Переживаючи цей важкий для країни період у складі ополчення, він створює твір "Співак у стані російських воїнів", яке тут же в списках розходиться по армії.

У 1815 році поет входив до літературної групи "Арзамас", що протистоїть класицистичній традиції.

Вперше в шлюб Жуковський вступив у віці 58 років, одружившись у 1841 році на Єлизаветі Євграфівні Рейтери, дочки свого давнього знайомого живописця Е. Р. Рейнтерна.

Останні 12 років життя провів у Німеччині, у колі своїх нових рідних - спочатку в Дюссельдорфі, пізніше у Франкфурті-на-Майні, мало не щороку збираючись побувати в Росії, але, за хворобливого стану своєї дружини, так і не встигнувши здійснити цього бажання.

На початку 1842 р. Жуковський приступив до перекладу «Одіссеї», який досі не був перевершений. До друку перший том «Одіссеї» вийшов у 1848 році, другий - в 1849 році. 

Помер Жуковський 12 (24 квітня) 1852 в Баден-Бадені. Його тіло було перевезено до Росії і поховано в Петербурзі на цвинтарі Олександро-Невської лаври.