День книги рекордів Гіннеса

9 листопада - День книги рекордів Гіннеса.

«Світові́ реко́рди Гі́ннеса»(до 2000 р.: «Кни́га реко́рдів Гі́ннеса») — довідник, який виходить щорічно та містить всесвітньо визнану колекціюсвітових рекордів, як людських досягнень, так і екстремальних фактів природи.

Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 року він відправився з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, яка з диких птахів найшвидша. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. В даний час Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг, захищених авторським правом.

Відзначати день рекордів Гіннеса почали  в 2005 році, коли був проданий 100 мільйонний екземпляр Книги і вона отримала титул “книги, захищеної авторським правом, яка найбільше продається в світі”.

Нині продається більше 100 мільйонів копій “Книги рекордів Гіннеса” більш ніж у 100 країнах і на 37 мовах.
Рекорди у книзі реєструються в трьох категоріях:
- най-най: більше, менше, швидше, довше і т.д., тобто те, що можна порівняно і має змагальний критерій;
- найперше (підкатегорії: найдавніше і найстаріше з існуючого): перше в теорії, за легендою, версії, прототипи, проекти, передісторія, спроби (у тому числі невдалі); перший діючий - зразок; перше масове, серійне, широкого споживання; перші серед чоловіків і жінок;
- єдине у своєму роді: те, що має винятковий характер, неможливо повторити, є екзотикою.