110 років з часу падіння Тунгуського метеориту

13 липня (30 червня) 1908 року в земній атмосфері взірвався загадковий об'єкт, пізніше названий Тунгуським метеоритом.

В цей день рано вранці над територією Східної Сибіру в межиріччі Лєни і Підкам'яної Тунгуски спалахнув, як сонце, і пролетів кількасот кілометрів вогняний об'єкт. Згодом він здобув популярність як Тунгуський метеорит. Майже на тисячу кілометрів навколо було чути гуркіт грому. Політ космічного прибульця закінчився грандіозним вибухом над безлюдною тайгою на висоті близько 5 - 10 км з наступним суцільним поваленням тайги в межиріччі Кимчи і Хушмо - притока річки Підкам'яної Тунгуски, за 65 км від селища Ванавара (Евенкія). Живими свідками космічної катастрофи стали жителі Ванавари і ті деякі евенки-кочівники, хто знаходився в тайзі.

Тунгуський метеорит викликав вибухову хвилю, в результаті якої в радіусі близько 40 км був повалений ліс, знищені звірі, постраждали люди. Через потужний світловий спалах Тунгуського вибуху і потоки розжарених газів виникла лісова пожежа, яка довершила спустошення району. На величезному просторі, обмеженому зі сходу Єнісеєм, з півдня - лінією «Ташкент - Ставрополь - Севастополь - північ Італії - Бордо», із заходу - атлантичним узбережжям Європи, розгорнулися небувалі за масштабом і абсолютно незвичайні світлові явища, що увійшли в історію під назвою "світлих ночей літа 1908". Хмари, що утворилися на висоті близько 80 км, інтенсивно відображали сонячні промені, тим самим створюючи ефект світлих ночей навіть там, де їх раніше не спостерігали. На всій цій гігантській території ввечері 30 червня практично не наступила ніч: весь небосхил світився (можна було опівночі читати газету без штучного освітлення). Це явище тривало кілька ночей.

Тунгуський метеорит на багато років перетворив багату рослинністю тайгу в кладовище мертвого лісу. Вивчення наслідків катастрофи показало, що енергія вибуху склала 10 - 40 мегатонн тротилового еквівалента, що дорівнює енергії двох тисяч одночасно підірваних ядерних бомб. Пізніше в центрі вибуху був виявлений посилений ріст дерев, що свідчить про радіаційний викид.

В історії людства за масштабами спостережуваних явищ важко знайти більш грандіозну і загадкову подію, ніж Тунгуський метеорит. Перші дослідження цього явища почалися тільки в 20-х роках минулого століття. До місця падіння об'єкта було направлено чотири експедиції, організовані АН СРСР, очолювані мінералогом Леонідом Куликом. Однак і 100 років потому таємниця тунгуського феномену залишається нерозгаданою.

Висувалося більше сотні найрізноманітніших гіпотез того, що сталося в тунгуській тайзі: від вибуху болотного газу до аварії інопланетного корабля. Припускали також, що на Землю міг впасти залізний або кам'яний метеорит з включенням нікелистого заліза; крижане ядро комети; непізнаний літаючий об'єкт, зореліт; гігантська кульова блискавка; метеорит з Марсу, який важко відрізнити від земних порід. Американські фізики Альберт Джексон і Майкл Ріан заявили про те, що Земля зустрілася з "чорною дірою"; деякі дослідники припустили, що це був фантастичний лазерний промінь або відірвався від Сонця шматок плазми; французький астроном, дослідник оптичних аномалій Фелікс де Руа висловив думку, що 30 червня Земля, ймовірно, зіткнулася з хмарою космічного пилу.

У 1988 році учасники науково-дослідної експедиції Сибірського громадського фонду "Тунгуський космічний феномен" під керівництвом члена-кореспондента Петровської академії наук і мистецтв (Санкт-Петербург) Юрія Лавбіна виявили недалеко від Ванавари металеві стрижні. Лавбін висунув свою версію того, що сталося - з космосу на нашу планету насувалася величезна комета. Про це стало відомо якійсь високорозвиненій цивілізації космосу. Інопланетяни, щоб врятувати Землю від глобальної катастрофи, вислали свій дозорний космічний корабель. Він повинен був розколоти комету. Але, на жаль, атака найпотужнішого космічного тіла виявилася не зовсім вдалою для корабля. Правда, ядро комети розсипалося на кілька осколків. Деякі з них потрапили на Землю, а більша частина їх пройшла повз нашу планету. Земляни були врятовані, але один з осколків пошкодив атакуючий інопланетний корабель, і той зробив вимушену посадку на Землю. Згодом екіпаж корабля відремонтував свою машину і благополучно покинув нашу планету, залишивши на ній зламані блоки, залишки яких і були знайдені експедицією на місці катастрофи.

За довгі роки пошуків уламків Тунгуського метеориту члени різних експедицій в загальній складності виявили на території катастрофи 12 широких отворів конічної форми. На яку глибину вони йдуть, ніхто не знає, так як їх ніхто навіть не намагався вивчати. Однак недавно дослідники вперше задумалися над походженням отворів і картиною звалювання дерев в районі катаклізму. По всіх відомих теоріях і по самій практиці, повалені стовбури повинні лежати паралельними рядами. А тут вони лежать явно антинауково. Значить, і вибух був не класичним, а якимсь абсолютно невідомим науці. Всі ці факти дозволили геофізикам цілком обґрунтовано припустити, що ретельне вивчення конічних отворів у землі проллє світло на сибірську таємницю. Деякі ж учені вже стали висловлювати думку про земне походження феномена.

У 2006 році, за повідомленням президента фонду "Тунгуський космічний феномен" Юрія Лавбіна, в районі річки Підкам’яна Тунгуска на місці падіння Тунгуського метеориту красноярські дослідники виявили кварцові кругляки із загадковими письменами. На думку дослідників, дивні знаки нанесені на поверхню кварцу техногенним чином, імовірно з допомогою впливу плазми. Аналізи кругляків кварцу, які досліджувалися в Красноярську і в Москві, показали, що кварц містить домішки космічних речовин, які не можуть бути отримані на Землі. Дослідження підтвердили, що булижники є артефактами: багато з них являють собою клеєні верстви пластин, на кожен з яких нанесені знаки невідомого алфавіту. За гіпотезою Лавбіна, кварцові кругляки - осколки інформаційного контейнера, відправленого на нашу планету неземною цивілізацією, котрий і вибухнув у результаті невдалого приземлення.

Найостаннішою є гіпотеза про крижану комету, що висунута вченим-фізиком Геннадієм Бибіним, котрий більше 30 років займається вивченням тунгуської аномалії. Бибін вважає, що загадкове тіло являло собою не кам'яний метеорит, а крижану комету. Він дійшов такого висновку, ґрунтуючись на щоденниках першого дослідника місця падіння "метеорита" Леоніда Кулика. На місці події Кулик знайшов речовину у вигляді льоду, прикритою торфом, але не надав йому особливого значення, так як шукав зовсім інше. Однак цей спресований лід з вмерзлими в нього горючими газами, знайдений через 20 років після вибуху, - не ознака вічної мерзлоти, як прийнято було вважати, а саме доказ того, що теорія крижаної комети вірна, вважає дослідник. Для комети, що розлетілися від зіткнення з нашою планетою на безліч шматків, Земля стала свого роду розпеченою сковорідкою. Лід на ній швидко танув і вибухав. Геннадій Бибін сподівається, що саме його версія стане єдино вірною і останньою.

Однак більшість вчених схиляється до того, що це був все-таки метеорит, який вибухнув над поверхнею Землі. Саме його сліди починаючи з 1927 року шукали в районі вибуху перші радянські наукові експедиції під керівництвом Леоніда Кулика. Але на місці події не виявилося звичного метеоритного кратера. Експедиціями було виявлено, що навколо місця падіння Тунгуського метеориту ліс повалений віялом від центру, причому в центрі частина дерев залишилася стояти на корені, але без гілок.

Наступні експедиції помітили, що область поваленого лісу має характерну форму метелика, спрямовану зі сходу - південного сходу на захід - північний захід. Загальна площа поваленого лісу близько 2200 квадратних кілометрів. Моделювання форми цієї області та розрахунки за допомогою ЕОМ всіх обставин падіння показали, що вибух відбувся не при зіткненні тіла із земною поверхнею, а ще до цього в повітрі на висоті 5 - 10 км.

Свої версії тунгуському явищу давали і письменники. Відомий письменник-фантаст Олександр Казанцев описав тунгуське явище як катастрофу космічного корабля, що летів до нас з Марса. Письменники Аркадій і Борис Стругацькі в книзі "Понеділок починається в суботу" висунули жартівливу гіпотезу про контрамотів. У ній події 1908 пояснюються зворотнім ходом часу, тобто не прибуттям космічного корабля на Землю, а його стартом.

 

Але це все тільки гіпотези, а таємниця Тунгуського метеорита так і залишається таємницею. І досі тисячі дослідників прагнуть зрозуміти, що сталося 13 липня (30 червня) 1908 року в сибірській тайзі.