200 років від дня народження

Івана Костянтиновича Айвазовського

Ім'я художника Айвазовського нерозривно пов'язане з морем. З дитячих років ця стихія, вчинена в своїй мінливості, вабила його. Хлопчиськом сидячи на березі, він вбирав і запам'ятовував, володіючи чудовою пам'яттю художника, щоб потім уже дорослим стати визнаним живописцем-мариністом, мабуть, одним з найбільш відомих російських художників.

Отже, майбутній художник народився 17 липня 1817 року в вірменській сім'ї. Ще до народження сина його батько Геворг (Костянтин) Гайвазовський покинув Польщу і переїхав до Феодосії. Його предки, що носили колись прізвище Гайвазян, були з турецьких вірмен і жили в Польщі з XVIII століття.

Ованес Гайвазовський чудово закінчив вірменську парафіяльну школу, а потім архітектор Кох, запримітили талановитого хлопчину, визначив його в Гімназію в Сімферополі. Коли Ованесу виповнилося шістнадцять, градоначальник А. Казначеєв допоміг йому виїхати до Петербурга. Показаних малюнків Айвазовського виявилося достатнім, щоб його прийняли в Академію мистецтв.

 

Через два роки після зарахування, Айвазовський одержав срібну медаль за роботу "Етюд повітря над морем". У 1837 р. робота «Штиль» і три марини принесли йому Велику золоту медаль, а також дозвіл здати екстернатом курс Академії на два роки раніше, якщо молодий художник напише пейзажі деяких міст Криму.

У 1839 році з'являється перша картина батального жанру - "Висадка десанту у Субаши", навіяна враженнями, отриманими художником під час військово-морського походу до кавказьких берегів. У якості «прискореного іспиту» Айвазовський створює пейзажі, що зображують Ялту, Феодосію, Севастополь, Керч, а також пише роботи "Буря", "Місячна ніч у Гурзуфі" (1839) і "Морський берег" (1840). Всі роботи, написані в цей період, були схвалені професорами Академії художеств, більш того, молодий художник отримав можливість поїхати в якості пенсіонера до Італії. У 1841 році Іван Костянтинович прибрав початкову букву «Г» з свого прізвища, ставши Айвазовським.

 

Ця поїздка, що почалася в 1840 р., мала великий вплив на російського художника, так як він не тільки зміг познайомитися з шедеврами західноєвропейської культури, а й потрапити в коло блискучих російських талантів. Під час цієї італійської відрядження Айвазовський зустрічався з Миколою Гоголем, художником Олександром Івановим, з яким вони навіть здружилися, а також з Боткіним і Панаєвим. У Римі художник дуже багато працював, копіюючи картини старих майстрів, а також писав улюблені марини. П'ятдесят великих творів народилися під пензля Айвазовського в Італії. Морські пейзажі цього періоду, такі, як "Буря", "Неаполітанська затока місячної ночі" і "Хаос" були захоплено прийняті публікою. За "Хаос", куплений музеєм Ватикану, Папа Григорій XVI вручив Айвазовському золоту медаль.

У 1843 році європейські виставки російського художника принесли йому великий успіх. Академія мистецтв Амстердама удостоїла Айвазовського званням Академіка. Він був єдиним російським художником, який прийняв участь у міжнародній виставці в Парижі, що проходила в Луврі, французи обрали його кавалером ордена Почесного легіону

До Росії І.К.Айвазовський повернувся на два роки раніше, ніж закінчувалося його пенсійне утримання, в 1844 році. Тут його також чекає успіх – майже відразу після повернення Академія мистецтв у Петербурзі жалує Айвазовському звання академіка. Військово-морське відомство доручило Айвазовському написати всі військові порти росіян на Балтиці, попередньо присудивши Івану Костянтиновичу право носіння адміралтейського мундира, як почесному художнику Головного морського штабу. Взимку 1844–1845 рр. художник пише картини на замовлення Військово-морського відомства на Балтійському морі.

 

Під час Кримської війни 1853–1856 років Айвазовський написав дві картини, присвячені Синопському бою, попередньо розпитавши його учасників про те, як він проходило. Коли Адмірал Нахімов побачив ці твори, особливо, нічну битву, він сказав: "Картина надзвичайно вірно зроблена".

Але не тільки баталіями підтримувалося мистецтво Айвазовського, важливу частину в ньому займають романтичні картини, створені в 1845–1850-х рр., "Буря на Чорному морі" (1845), "Георгіївський монастир" (1846) і "Вхід у Севастопольську бухту" (1851), а також одна з найвідоміших картин Айвазовського "Дев'ятий вал" (1850). Його унікальна кольорово-лінійна манера написання картин, постійно перебувала в розвитку. З часом художник став використовувати більш світлі тони, і з'явилася певна колірна стриманість. Пізніше, в 70-х рр., Айвазовський почав писати море в різних відтінках блакитного. Цікаво, що художник ніколи не писав свої картини з натури, користуючись своєю унікальною пам'яттю. Айвазовський говорив, що «руху живих стихій – невловимі для пензля: писати блискавку, порив вітру, сплеск хвилі – немислимо з натури. Сюжет картини складається в мене в пам'яті, як сюжет вірша у поета".

1860-1870-ті роки по праву вважаються розквітом творчості художника. За цей період Айвазовський багато подорожував. В 1867 році він написав серію полотен, присвячених повстанню жителів острова Крит. А в 1868 році художник виконав пейзажі, що зображують передгір'я Кавказу, а також вид на гори з Чорного моря. Потім, побувавши у Вірменії, Айвазовський відобразив озеро Севан і Арарат долину. У художника є цілий цикл картин на національні та біблійні теми, наприклад, "Хрещення вірменського народу", "Клятва. Полководець Вардан "а також" Зішестя Ноя з Арарату ". Дружба з Гоголем і Шевченко, завдяки якій Іван Костянтинович познайомився з природою Україні, також принесла творчі результати. У 1868 році він написав "Чумацький обоз" і "Український пейзаж". У 1869 році в Єгипті Айвазовський був присутній при відкритті Суецького каналу. Ця поїздка надихнула його на створення ряду картин на єгипетську тему, включаючи панораму нового каналу. Завершує цей період прекрасна, поетична, наповнена контрастом драми людей на потопаючому кораблі і зачаровує красою неба і моря.

У 1880 році Айвазовський прибудував до свого будинку у Феодосії виставковий павільйон, який став першою в Росії картинною галереєю, розташованої на периферії. Айвазовський завжди і всюди працював багато і захоплено. І в останні десять років свого життя він написав кілька монументальних полотен, що оспівують бурю: "Обвал скелі" (1883), "Хвиля" (1889), "Буря на Азовському морі" (1895), "Від штилю до урагану" (1895) та інші. Вершиною творчості Айвазовського стала, безумовно, картина "Серед хвиль" (1898), на якій знову вирує буря, кипляча як ніколи.

За рік перед смертю художник ніби знову знайшов спокій. Його полотно «Штиль у Кримських берегів" побудовано на гармонії бірюзових хвиль і рожевого відсвіту на хмарах "і наповнене неймовірною ясністю і спокоєм. Айвазовський знову хотів поїхати в Італію, щоб «зустрітися зі своєю молодістю», але, на жаль, він не встиг. Іван Костянтинович Айвазовський помер 19 квітня 1900 року. Він був похований у рідній Феодосії, залишивши місту в дар свій будинок, як музей і 125 картин. За своє життя художник, визнаний і в Росії, і за кордоном, створив шість тисяч художніх творів.