200 років від дня народження Олексія Костянтиновича Толстого

Олексій Костянтинович Толстой народився 24 серпня (5 вересня) Петербурзі в знатній дворянській родині. Батьки розійшлися відразу після народження сина, виховувався матір'ю і її братом - письменником А.Перовским (псевдонім А.Погорельский). Дитячі роки пройшли в маєтках матері, пізніше дядька на Північній Україні. Отримав гарну домашню освіту.

У 1834 Товстої витримав іспит в університеті і був зарахований "студентом" в Московський архів міністерства закордонних справ. У 1837 був прикомандирований до російської місії при німецькому сеймі у Франкфурті-на-Майні, в 1840 повернувся до Росії і був призначений чиновником у канцелярію по законодавству.

Вперше ж у пресі Толстой виступив з фантастичної повістю "Упир". В 1840-е Толстой писав багато, але надрукував лише одне вірш, все ж написане в цей час з'явилося у пресі значно пізніше. Толстой згодом не надавав їй ніякого значення і не включав в збори своїх творів; її лише в 1900 р. перевидав особистий друг його сім'ї, Володимир Соловйов це - фантастичне оповідання в стилі Гофмана і Погорєльського-Перовського. Бєлінський зустрів його дуже привітно.

Толстой хотів бути "тільки" художником. Коли у своєму першому великому творі - поемі, присвяченій душевного життя царедворця - поета Івана Дамаскина - Толстой говорив про свого героя: "Любимо каліфом Іван, йому, що день, шану і ласка" - це були автобіографічні риси. Толстой був добре знайомий з Гоголем, Аксакових, Анненковим, Некрасовим, Панаевыми особливо з Тургенєвим, який був звільнений від спіткала його в 1852 р. заслання в село завдяки турботам Толстого.

Приєднавшись ненадовго до гуртка "Современника", Толстой так само прийняв участь у складанні циклу гумористичних віршів, що з'явилися в "Современнике" у 1854 - 55 роках під відомим псевдонімом Кузьми Пруткова. Досить важко визначити, що саме тут належить Толстому, але безсумнівно, що його внесок був не маловажних: гумористична жилка була дуже сильна в ньому.

Він володів даром досить тонкою, хоча і добродушною глузування; багато хто з кращих і найбільш відомих його віршів зобов'язані своїм успіхом саме іронії (наприклад, "Пиха", "У наказових воріт"). Гумористично-сатиричні витівки Толстого проти течій 60-х років ("Часом веселій травня", "Потім богатир" та ін) чимало вплинули на погане ставлення до нього відомої частини критики.

Написані в народному стилі вірші, якими дебютував Толстой, особливо сподобалися московському славянофильскому кухоль; в його органі, "Руській Бесіді", з'явилися дві поеми Толстого: "Грішниця" (1858) та "Іоанн Дамаскін" (1859).

З припиненням "Руської Бесіди" Толстой стає діяльним співробітником Катковського "Російського Вісника", де були надруковані драматична поема "Дон-Жуан" (1862), історичний роман "Князь Срібний" (1863) і ряд архаически сатиричних віршів, вышучивающих матеріалізм 60-х років. У "Вітчизняних Записках" 1866 р. була надрукована перша частина драматичної трилогії Толстого "Смерть Івана Грозного".

У старій Русі Толстого приваблює, проте, не московський період, затьмарений жорстокістю Грозного, а Київська Русь, вічова. Коли Потік-богатир, прокинувшись після п'ятивікового сну, бачить раболіпство натовпу перед царем, він дивується притчі" такий: "якщо князь він, іль цар наостанок, що ж вони метуть землю перед ним бородою? ми честили князів, але не так! Та й повно, вже справді я на Русі? Від земної нас Господь Бога збав! Нам писанням велено строго визнавати лише небесного Бога!" Він "катує у зустрічного молодця: де тут, дядько, збиратися віче?" В "Змії Тугарине" сам Володимир проголошує такий тост: "за стародавнє російське віче, за вільний, за чесний слов'янський народ, за дзвін п'ю Новграда, і якщо він навіть і у прах впаде, хай дзвін його в серце нащадків живе". З такими ідеалами, нітрохи не отзывающимися "консерватизмом", Толстой, тим не менш, в середині 60-х років зарахований до розряду письменників відверто-ретроградних. Сталося це тому, що, залишивши "стяг краси", він кинувся в боротьбу громадських течій і дуже чутливо став зачіпати "дітей" Базаровского типу. 

Не подобалися вони йому головним чином тому, що "вони дзвону не терплять гуслярного, подавай їм товару базарного, все чого їм не зважити, не смеряти, всі кричать вони, треба похерити". На боротьбу з цим "ученьем бруднуватий" Толстой закликав "Пантелея-Цілителя": "і на цих людей, государ Пантелей, палиці ти не шкодуй суковатые".

Все це викликало у багатьох вороже ставлення до Толстому, і він незабаром відчув себе в положенні письменника, загнаного критикою. Але навіть при в такій ситуації він відстоював свою думку.

У всіх роботах розкривається внутрішній світ творів письменника, розкривається сама суть, сам внутрішній світ Толстого як "співця краси".

У 1862 опублікував драматичну поему "Дон Жуан"; в 1866 - 70 - історичну трилогію, що включала трагедії "Смерть Івана Грозного", "Цар Федір Іоаннович", "Цар Борис".

В останні роки звернувся до поезії (писав балади і політичні сатири у віршах). Пішовши у відставку, в основному жив у своїх маєтках, приділяючи мало уваги господарству, і поступово розорився. Погіршився стан його здоров'я. У віці 58 років О.толстой 28 вересня (10 жовтня н.с.) 1875 помер у маєтку Червоний Ріг Чернігівської губернії.

 

О.К. Товстой по істині творець від природи. Він залишив велика спадщина для майбутніх поколінь.