Міжнародний день числа «Пі»


«Життя є число», - вважав великий Піфагор, натякаючи на значущість у сфері існування людини науки нумерології. Цифри дійсно оточують нас повсюди, та тільки ми використовуємо їх більше в математичних цілях. А є й зовсім величини, які не задіяні в побуті, однак цей факт не заважає деяким із них хоча б раз в рік бути в центрі загальної уваги. Наприклад, число «Пі», досліджуване в рамках шкільного курсу, згадують щороку 14 березня в рамках свята - Міжнародний день числа «Пі». І не просто згадують: математики всього світу виявляють незвичайну оригінальність, щоб гідно, яскраво відзначити цю міжнародну дату. Чому ж ця константа відрізняється від «колег по цеху» і чому викликає настільки тепле до себе ставлення вчених?

Історія свята Міжнародний день числа «Пі»

Своїм виникненням урочиста подія з нагоди існування в математичному світі числа «Пі» зобов'язане фізику Ларрі Шоу. Завдяки спостережливості вченого було встановлено, що дата 3/14 (по-американськи спочатку пишуть місяць, потім число) один в один повторює першу частину знаменитої константи, а час 1:59:26 - початок подальшої: 3,1415926... Стартове святкування Міжнародного дня числа «Пі» пройшло в 1987 році в місті Сан-Франциско. Прихильники математики в основному відзначають неабияку дату в денний час, особливо прискіпливі, не шкодуючи сил, веселяться глибокої ночі. Як - окремий і разом з тим цікавий питання.

Для початку, зрозуміло, вимовляють урочисту промову про заслуги постійної величини в історії земної населення. Потім, як годиться на подібних заходах, переходять до самої смачної половині свята: ласують раніше приготованими пирогами із зображеним на них числом «Пі» та різними напоями. Нарешті, коли всі нагодовані, настає час ігор і танців. Хороводи, загадки, математичні ребуси, пов'язані з винуватицею торжества, наповнюють святковий дозвілля атмосферою затишку і веселощів. До речі, по дивній випадковості (або не без умислу?..) Міжнародний день числа «Пі» збігається з днем народження Альберта Ейнштейна. Так що можна сказати, 14 березня - подвійне свято у науковому середовищі.